Samozřejmě, že člověk by se nejraději sbalil a odletěl někam, kde se o něj bude někdo starat, nebude muset sáhnout na vařečku ani mop a popíjet jen drinky z ananasu někde u moře a relaxovat.
To se ale většině z nás bohužel nepoštěstí (moje úvodní ananasová fotografie je z tohoto září).
Vánoce však mohou být pro rodinu i obdobím radosti, tradic a nezapomenutelných okamžiků. Pro maminky ale mohou představovat také období plné výzev. Kombinace péče o dítě, příprav na svátky a rodinných očekávání dokáže proměnit adventní klid v maraton.
Jako maminka dvou holčiček vím, že období Vánoc dokáže být pěkně náročné, a i když si každý rok říkám, že letos to bude jiné, tak většinou shon a stres ťuká u nás doma na dveře. Letos jsem se rozhodla dveře neotevírat.
Jak ale zvládnout všechny výzvy, které se svátky přichází a jak do toho všeho zakomponovat ještě každodenní péči o dítě? S čím vším se jako mámy musíme poprat a jak to udělat co nejlépe, abychom se nezničily?
Příprava Vánoc často znamená pečení, úklid, zdobení a shánění dárků. A to vše navíc k běžným každodenním činnostem. Určitě to znáte a říkáte si, že den má málo hodin a vše se nedá stihnout.
Klíčem je realistické plánování.
Realistické proto, protože určitě si všechny nějaký ten plán v hlavě uděláme, ale bohužel těch cílů na jeden den bývá moc.
Navíc nás přes den napadnou další a další činnosti, které „musíme“ stihnout, stačí se jen mihnout kolem pračky.
To „musíme“ je ale jen v naší hlavě.
Zjišťuji, že, alespoň pro mě, nejlepší plán je takový, který je zvládnutelný. Řeknu si, že za ten den např. zvládnu vyluxovat, jít s dítětem ven, koupit 2 dárky a dojet navštívit mámu. Body si seřadím dle priorit a jsem ráda, když ty první dvě za ten den zvládnu. Můj cíl není zvládnout těch původních 4 až 5 úkolů, ale první dva. Když si to takto v hlavě nastavím, tak pak nejsem ze sebe zklamaná, že jsem vše nezvládla.
Je dobré úkoly kombinovat. Už teď vidím, že můžu jít s dcerou ven (to je moje priorita), dát si sraz s mámou a cestou se společně mrknout někde po nějakém tom dárku. A rázem škrtám tři položky. Luxování počká :-). A také mi dobře funguje pravidlo, že odsunutý úkol mohu odsunout jen 3x a pak už má hlavní prioritu.
A nezapomínejte si nechat pomoci od partnera, ostatních členů rodiny nebo přátel, a pamatujte, že děti nepotřebují perfektně uklizený domov, ale spokojenou maminku.
Vánoční oslavy a návštěvy rodiny často naruší pravidelný spánek a denní rytmus dětí. Malé děti mohou být podrážděné a unavené.
Plánujte si návštěvy tak, aby souzněly s potřebami vašeho dítěte.
Znáte to, těšíte se, že společně někam vyrazíte, malujete si tu vánoční pohodičku ve své hlavě, a nakonec je dítě podrážděné, ukňourané, neustále vás tahá za ruku a vaše původní představa klidné návštěvy je ta tam. Pokud váš časový plán zrovna nejde přizpůsobit, snažte se po rušnějším dni dopřát dítěti i sobě klidný večer.
Se zimním obdobím přichází nudle u nosu, kašel, virózy, které mohou plány na Vánoce rychle zkomplikovat.
Zaměřte se na podporu svojí imunity a imunity dítěte – dostatek spánku, pestrou stravu a teplé oblečení. Zimní čas příroda zařídila pro náš odpočinek, zpomalení a zklidnění. Naučme se ho respektovat a ctít.
Pro někoho kdo je zrychlený jako já, je toto celkem velká výzva, ale věřím, že to zpomalení přijde a moc se na něj letos těším.
Vánoční období může je vyčerpávající. Neustálá péče o děti, domácnost a přípravy na svátky mohou vést k fyzickému i psychickému vyčerpání.
Nezapomínejte na sebe! I krátká chvíle na kávičku nebo si na chvíli hodit nohy nahoru, vám dodá energii a pomůže zvládnout stres.
Není od věci si ten odpočinek zařadit do jednoho ze svých denních cílů.
Pamatujte, dokonalou vánoční atmosféru vytvoříme jen, když budeme my, maminky v klidu. Důležité je ale uvědomit si, že Vánoce nejsou o perfektním stromku nebo dárkách, ale o společně stráveném čase. Děti budou vzpomínat na vaše úsměvy a pohodu, ne na to, kolik druhů cukroví jste napekla.
Přeji všem maminkám, ať zvládneme letošní Vánoce
s klidem v srdci a úsměvem na tváři ❤️…
…. nebo třeba na horách
Zuzka