Také chcete zvládnout Vánoce s dětmi v klidu (a nezbláznit se)?

Samozřejmě, že člověk by se nejraději sbalil a odletěl někam, kde se o něj bude někdo starat, nebude muset sáhnout na vařečku ani mop a popíjet jen drinky z ananasu někde u moře a relaxovat.

To se ale většině z nás bohužel nepoštěstí (moje úvodní ananasová fotografie je z tohoto září). 

Vánoce však mohou být pro rodinu i obdobím radosti, tradic a nezapomenutelných okamžiků. Pro maminky ale mohou představovat také období plné výzev. Kombinace péče o dítě, příprav na svátky a rodinných očekávání dokáže proměnit adventní klid v maraton. 

Jako maminka dvou holčiček vím, že období Vánoc dokáže být pěkně náročné, a i když si každý rok říkám, že letos to bude jiné, tak většinou shon a stres ťuká u nás doma na dveře. Letos jsem se rozhodla dveře neotevírat.

Jak ale zvládnout všechny výzvy, které se svátky přichází a jak do toho všeho zakomponovat ještě každodenní péči o dítě? S čím vším se jako mámy musíme poprat a jak to udělat co nejlépe, abychom se nezničily?

Hektické přípravy a nedostatek času

Příprava Vánoc často znamená pečení, úklid, zdobení a shánění dárků. A to vše navíc k běžným každodenním činnostem. Určitě to znáte a říkáte si, že den má málo hodin a vše se nedá stihnout. 

Zjišťuji, že, alespoň pro mě, nejlepší plán je takový, který je zvládnutelný. Řeknu si, že za ten den např. zvládnu vyluxovat, jít s dítětem ven, koupit 2 dárky a dojet navštívit mámu. Body si seřadím dle priorit a jsem ráda, když ty první dvě za ten den zvládnu. Můj cíl není zvládnout těch původních 4 až 5 úkolů, ale první dva. Když si to takto v hlavě nastavím, tak pak nejsem ze sebe zklamaná, že jsem vše nezvládla. 

Je dobré úkoly kombinovat. Už teď vidím, že můžu jít s dcerou ven (to je moje priorita), dát si sraz s mámou a cestou se společně mrknout někde po nějakém tom dárku. A rázem škrtám tři položky. Luxování počká :-). A také mi dobře funguje pravidlo, že odsunutý úkol mohu odsunout jen 3x a pak už má hlavní prioritu.

A nezapomínejte si nechat pomoci od partnera, ostatních členů rodiny nebo přátel, a pamatujte, že děti nepotřebují perfektně uklizený domov, ale spokojenou maminku.

Narušení režimu dítěte

Vánoční oslavy a návštěvy rodiny často naruší pravidelný spánek a denní rytmus dětí. Malé děti mohou být podrážděné a unavené.

Plánujte si návštěvy tak, aby souzněly s  potřebami vašeho dítěte. 

Znáte to, těšíte se, že společně někam vyrazíte, malujete si tu vánoční pohodičku ve své hlavě, a nakonec je dítě podrážděné, ukňourané, neustále vás tahá za ruku a vaše původní představa klidné návštěvy je ta tam.  Pokud váš časový plán zrovna nejde přizpůsobit, snažte se po rušnějším dni dopřát dítěti i sobě klidný večer.

Nemoci a podpora imunity

Se zimním obdobím přichází nudle u nosu, kašel, virózy, které mohou plány na Vánoce rychle zkomplikovat.

Zaměřte se na podporu svojí imunity a imunity dítěte – dostatek spánku, pestrou stravu a teplé oblečení. Zimní čas příroda zařídila pro náš odpočinek, zpomalení a zklidnění. Naučme se ho respektovat a ctít.

Pro někoho kdo je zrychlený jako já, je toto celkem velká výzva, ale věřím, že to zpomalení přijde a moc se na něj letos těším.

Maminky, pečujme o sebe!

Vánoční období může je vyčerpávající. Neustálá péče o děti, domácnost a přípravy na svátky mohou vést k fyzickému i psychickému vyčerpání.

Nezapomínejte na sebe! I krátká chvíle na kávičku nebo si na chvíli hodit nohy nahoru, vám dodá energii a pomůže zvládnout stres.
Není od věci si ten odpočinek zařadit do jednoho ze svých denních cílů.

Pamatujte, dokonalou vánoční atmosféru vytvoříme jen, když budeme my, maminky v klidu. Důležité je ale uvědomit si, že Vánoce nejsou o perfektním stromku nebo dárkách, ale o společně stráveném čase. Děti budou vzpomínat na vaše úsměvy a pohodu, ne na to, kolik druhů cukroví jste napekla.

A na jaká úskalí je potřeba dbát u dětí?

  • Rozbitý denní režim
    Sváteční aktivity, návštěvy a večerní akce často narušují běžný režim spánku a jídla. Nemůžeme se tedy dítěti divit, že může být podrážděné a unavené. 
  • Přemíra podnětů
    Vánoční světla, hudba a ruch mohou malé děti přetížit, což může ovlivnit jejich spánek a chování.  
  • Nebezpečné dekorace
    Vánoční ozdoby, svíčky a kabely mohou být pro děti lákavým, ale zároveň nebezpečným předmětem. Stromek upevněte pevně, ozdoby umístěte mimo dosah malých rukou a svíčky používejte pod dohledem. 
  • Přítomnost malých částí
    Hračky a dárky s drobnými částmi mohou představovat pro děti riziko. Malé části hraček vždy zkontrolujte, zda nehrozí nebezpečí spolknutí nebo vdechnutí.

  • Dárky, dárky a zase dárky
    Nákup dárků a příprava Vánoc může být pro rodinu finančně náročná. Není nutné utrácet za drahé vele dary, děti většinou potěší obyčejné věci. U nás doma jedny Vánoce potěšily holky nejvíce obyčejné barevné bavlnky na motání náramků, hodnota 70 korun. U malých dětí je fajn vybírat dárky, které podporují jejich psychomotorický vývoj a samostatnost.
  • Malý pomocník
    Zapojte své dítko do svátečních aktivit. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Budete mít společný program a zároveň podpoříte dětský psychomotorický vývoj. Zkuste spolu vyrobit různé domácí vánoční ozdobičky, ozdobte stromeček, pečte spolu cukroví. Malé děti mají vždy ohromnou radost, když můžou s vámi tvořit a pomáhat.
  • Předávání tradic
    U starších dětí (od 3 let) začněte dětem předávat nějakou vaší oblíbenou vánoční tradici. Můžete krájet jablíčko, pouštět skořápky na vodě nebo si společně zazpívat koledu. Uvidíte, že až budou děti starší, jsou to právě tyto okamžiky, na které budou s láskou vzpomínat.

Přeji všem maminkám, ať zvládneme letošní Vánoce
s klidem v srdci a úsměvem na tváři ❤️…

…. nebo třeba na horách

Zuzka

Zuzana Němcová

Před pár lety se rozhodla udělat změnu ve svém životě a vyměnila kancelářské křeslo za práci s dětmi v bazénu. Je majitelkou plavecké školy Malaveza.cz v Praze, akreditovaná instruktorka plavání dětí od narození do 6 let, dvojnásobná maminka dvou dcer, žena svého báječného muže a věčná optimistka, která nic nevzdává.


Zuzka je autorka článků na svém blogu a autorka e-booků Jak bezpečně plavat s malými dětmi a Podívejte, co už umím na suchu. Připravuje online kurz pro maminky, budoucí a současné instruktorky plavání, které potřebují získat v bazénu jistotu, řád a inspiraci.


Můj příběh si přečtete zde >>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů