Zásady správného handlingu – Manipulace s malými dětmi od narození

Principles of Good Handling – Handling Young Children from Birth

Handling, neboli manipulace s malými dětmi, je základní dovedností, která je nezbytná pro rodiče, prarodiče, pečovatele a kohokoliv, kdo pracuje s dětmi od jejich raného věku. Jedná se o umění zacházet s dítětem tak, aby se cítilo bezpečně, chráněně a respektováno. Správný handling zahrnuje techniky, které usnadňují každodenní péči o dítě a zároveň podporují jeho psychomotorický vývoj.

Co je handling?

Handling je termín používaný k popisu fyzické interakce s malými dětmi, která zahrnuje zdvihání, nošení, přenášení a manipulaci s jejich tělem. Tento proces není pouze o přemísťování dítěte z jednoho místa na druhé, ale také o budování důvěry, vazby a emocionálního propojení mezi dítětem a jeho opatrovníkem.

Co si představíme pod manipulací s dítětem či handlingem?

Při manipulaci s dítětem si můžeme představit jemné a pečlivé zacházení, které bere v úvahu zranitelnost a citlivost jeho těla. Handling by měl být prováděn s ohledem na individuální potřeby dítěte a s respektem k jeho osobnosti. Správný handling vytváří pro dítě pocit bezpečí, jistoty a lásky.

Hlavní zásady správného handlingu

Před manipulací s dítětem je důležité navázat s ním oční kontakt a ujistit se, že je připravené na přesun. Sdělování svých úmyslů dítěti a reagování na jeho potřeby je klíčové pro budování důvěry.

Čím menší je miminko, tím je důležitější mu poskytnout větší oporu naším vlastním tělem, tak aby si na nás mohlo odložit svou váhu.

U novorozenců a batolat je nezbytné podporovat jejich hlavičku, hrudník, záda a pánev (kostní hmoty). Směr a síla pohybu vychází z těchto oblastí. Miminko nikdy nefixujme a nedržíme za meziprostory (krční, bederní páteř, ramenní a kyčelní klouby), které přenášejí pohyby. Narušíme tím průběh celého pohybu a jeho vnímání dítětem.

Při manipulaci s dítětem je důležité dbát na symetrii jeho těla a vyvarovat se přetěžování jedné strany. Díky zacházení s miminkem na obě strany se zapojují jeho svaly na obou polovinách těla stejnoměrně a dochází tak k vyváženému psychomotorickému vývoji.

Manipulace s miminkem by měla být prováděna jemně a citlivě, s ohledem na jeho potřeby a komfort. Nepříjemné nebo hrubé zacházení může dítěti způsobit úzkost a nepohodlí.

I když je dítě malé, mělo by být respektováno jako individuum s vlastními potřebami a preferencemi. Při manipulaci s dítětem je důležité brát v úvahu jeho signály a reagovat na ně adekvátně.

Nesnažte se urychlovat psychomotorický vývoj miminka tím, že ho budete např. předčasně posazovat, nebo ho učit chodit taháním za ručičky. Nepředbíhejte! Až bude dítě, resp. jeho tělo, fyzicky na daný pohyb připravené, zvládne každou novou dovednost samo.

Správný handling představuje základ pro zdravý vývoj dítěte a posiluje vazbu mezi dítětem a jeho rodičem. Je to dovednost, která vyžaduje trpělivost, empatii a porozumění potřebám dítěte a má celkový pozitivní vliv na jeho psychomotorický vývoj.

Více informací o handlingu a vývoji dětí od narození najdete v mém eBooku  „Podívejte, co už umím na suchu“, který je určený nejen rodičům, ale každému, kdo někdy o dítě pečuje a podílí se tak na jeho zdravém a bezpečném vývoji.

Zbavte se pochybností o tom, jak se svým děťátkem zacházet a získejte jistotu a zkušenosti, díky kterým můžete podpořit vývoj svého dítěte každý den.

eBook "Podívejte, co už umím"
Zuzana Němcová

Před pár lety se rozhodla udělat změnu ve svém životě a vyměnila kancelářské křeslo za práci s dětmi v bazénu. Je majitelkou plavecké školy Malaveza.cz v Praze, akreditovaná instruktorka plavání dětí od narození do 6 let, dvojnásobná maminka dvou dcer, žena svého báječného muže a věčná optimistka, která nic nevzdává.


Zuzka je autorka článků na svém blogu a autorka e-booků Jak bezpečně plavat s malými dětmi a Podívejte, co už umím na suchu. Připravuje online kurz pro maminky, budoucí a současné instruktorky plavání, které potřebují získat v bazénu jistotu, řád a inspiraci.


Můj příběh si přečtete zde >>

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů