Máte doma malé miminko a pozorujete, co vše už umí? Říkáte si, zda není vaše dítě vývojově pozadu? Jak máte poznat, zda je vše v pořádku, když se v jejich vývoji děje tolik věcí? Pozorují, objevují, učí se sedět, lézt, opakují po nás zvuky a slova, berou předměty do svých ručiček, přenáší věci z místa na místo.
Dnes už mám obě dcery náctileté, ale když byly malé, tak se nám bohužel problémy s vývojem nevyhnuly. Začalo to třmínky na kyčle, dcera se vůbec neotáčela na bříško a nelezla, dlouho jsme cvičily Vojtovu metodu, začala chodit až kolem 2 let.
Když se měla narodit druhá dcera, začala jsem se zajímat o téma pohybového vývoje dětí a nechtěla jsem už opakovat své chyby, které jsem jako máma při manipulaci s malou dělala. Chtěla jsem, aby moje děti měly zdravý vývojový základ do svého života.
Psychomotorický vývoj dítěte je rychlý a fascinující proces, který zahrnuje nejen fyzický růst, ale také rozvoj pohybových, poznávacích a sociálních dovedností. Je důležité však nezapomínat, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem, ale existují určité milníky ve vývoji dítěte, které mohou sloužit jako orientační body v jejich vývoji pro rodiče.
Někdy se však může stát, že se vám ve vývoji vašeho děťátka něco nezdá. Pozorováním svého miminka a díky vašemu každodennímu kontaktu s ním nejlépe poznáte, zda se v jeho vývoji děje, resp. neděje něco jak má.
Podívejme se společně měsíc po měsíci od narození miminka, jaké chování dítěte by nás mělo zalarmovat, a co můžeme dělat, abychom své děťátko mohli v jeho vývoji podpořit.
❗️ NEDOSAŽENÍ VÝVOJOVÝCH MILNÍKŮ – Dítě se neotáčí, nesedí, neleze nebo nezačíná chodit ve správném časovém úseku svého života.
❗️ NEOBVYKLÉ POHYBY – Používá jen jednu stranu těla, má nepravidelné pohyby nebo zvláštní držení těla.
❗️ SVALOVÉ PROBLÉMY – Příliš slabé nebo naopak příliš ztuhlé svaly.
❗️ PROBLÉMY S ROVNOVÁHOU – Časté pády nebo potíže s koordinací.
❗️ BOLEST PŘI POHYBU – Dítě pláče nebo ukazuje nepohodlí při pohybu.
Nezapomínejte, že každé dítě je jiné a jedinečné, proto se není třeba zneklidňovat, pokud zrovna to vaše neovládá tu či onu činnost ve srovnání s jiným stejně starým dítětem. Rychlost, s jakou se vaše miminko vyvíjí v prvním roce života, je individuální. Důležité je, aby miminko dosáhlo jednotlivých dovedností samo a provádělo je kvalitně, tedy tak jak má.
Pokud máte obavy o vývoj svého dítěte a vaše rodičovská intuice vám říká, že něco není v pořádku, spolehněte se na ní. Obraťte se na svého pediatra nebo vyhledejte pomoc fyzioterapeuta. Neriskujte, že se vaše dítě naučí špatné pohybové vzorce, které ho budou provádět celý život.
Vaše děťátko vám za včasnou pomoc, kterou mu poskytnete už dnes, v dospělosti poděkuje.
Hledejte způsoby, jak podporovat a vést dítě pozitivním způsobem a poskytovat mu prostředí, ve kterém se může úspěšně vyvíjet. Sledování pokroku dítěte a poskytování podpory a lásky jsou klíčové pro jeho zdravý vývoj.
👶🏼 Stáhněte si zdarma 10 TIPŮ A 12 AKTIVIT jak podpořit psychomotrický vývoj svého děťátka! Užijte si zábavnou hru se svým miminkem už dnes. 🫶
Klikněte na obrázek ZDE👇👇👇